„W górach”

Cele:

- rozwijanie umiejętności matematycznych: układanie i kontynuowanie rytmów

- utrwalenie przeliczania w zakresie 6

- poznawanie zabaw i gier matematycznych

- poznawanie kostki do gry i możliwości jej wykorzystania

- poznawanie zasad bezpiecznego spędzania wakacji: bezpieczeństwo w górach

- zachęcanie do poznawania innych rejonów Polski

1. „Płynie rzeczka”- zabawa paluszkowa wg M.Barańskiej

Płynie, płynie sobie rzeczka………rysowanie palcem wskazującym na wewnętrznej

stronie przedramienia drugiej ręki

Idą misie do łóżeczka……………  kroczenie palcem wskazującym i środkowym

wzdłuż przedramienia od łokcia do dłoni

Pierwszy miś zaśnie dziś………….położenie na otwartej dłoni kciuka

Drugi miś zaśnie dziś……………..dołożenie do niego palca wskazującego

Trzeci miś zaśnie dziś…………….dołożenie do niego palca środkowego

Czwarty miś zaśnie dziś…………..dołożenie do nich palca serdecznego

No a piąty?  Ten posłucha…………chwytanie małego palca i delikatne poruszanie nim

Co wyszepczę mu do ucha…

2. „Górskie kamyki”- zabawa matematyczna z wykorzystaniem figur geometrycznych

Dziecko ma przygotowane figury geometryczne z Wyprawki Matematycznej- karty 1-4. Jeśli nie macie w domu wyprawki wytnijcie dziecku kilka figur: koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty. Będą to  kamyki górskie, po których należy przejść tzn. dotknąć każdy po kolei i nazwać.

Zadanie polega na układaniu przez dziecko dowolnych powtarzających się rytmów wykorzystując figury geometryczne np. koło, trójkąt, kwadrat, koło, trójkąt kwadrat….itp. . Proszę pamiętać, by przy układaniu była zachowana ciągłość powtarzającego się rytmu oraz, aby dziecko głośno nazywało figury bez dodawania wielkości (duży, mały, średni).

3. „ W góry”- słuchanie piosenki

4. „Wycieczka w góry”- obejrzenie bajki dla dzieci

5.  „Już wakacje”- Karta Pracy nr 30- kolorowanie przedmiotów wg ilości oczek na kostce do gry

6. „Kolorowy ludek”- gra w parach z kolorowaniem dla dzieci chętnych z użyciem kostki do gry. Bardzo dobra na wakacje!

(gra w parach)

Wszystkim dzieciom, które brały udział w naszych zajęciach i zabawach  życzymy wspaniałych  i bezpiecznych wakacji, dobrej pogody, zdrowia i radości.