Temat: Maryja Matką i Królową Polski.
Ogólne cele katechetyczne:
Kształtowanie postawy dziecięcej ufności wobec Maryi, Matki Jezusa.
Na dzisiejszym spotkaniu dowiemy się, dlaczego Maryję nazywamy Matką i Królową naszej Ojczyzny.
Popatrzmy na obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Co charakterystycznego dostrzegamy na twarzy Maryi? (rysy)
Co mogą oznaczać te rysy?
Skąd się wzięły te rany na twarzy Maryi ?
To długa, ale piękna historia. Kiedyś do klasztoru włamali się źli ludzie i ukradli obraz. Włożyli go na wóz i chcieli uciec. Przerazili się, gdy konie nie mogły ruszyć z miejsca. Ze złości pocięli szablą obraz z wizerunkiem Maryi i wyrzucili. Bardzo zniszczony obraz wrócił do klasztoru. Król Polski zajął się jego odnowieniem. Zadanie to powierzył znakomitym malarzom. Ci jednak w żaden sposób nie mogli zamalować rys spowodowanych cięciem szabli.
I tak nawet dzisiaj możemy je oglądać. Maryja ma oczy jak najlepsza mama. Patrzy z zatroskaniem na wszystkich ludzi, a szczególnie na tych, którzy się modlą razem z Nią. Polacy bardzo polubili tę twarz Maryi. Wiedzieli, że zawsze mogą Jej powiedzieć o swoich kłopotach i zmartwieniach.
Król Polski ogłosił Maryję Królową naszej Ojczyzny. Polacy śpiewają też o godzinie 21.00 Apel Jasnogórski.
Kiedy wrogowie zaatakowali klasztor na Jasnej Górze, bronili go polscy żołnierze i zakonnicy, których możemy nazwać rycerzami Maryi.
Co robi rycerz Maryi?
( modli się, stara się czynić dobro, broni słabszych, pomaga ludziom starszym, chorym i wszystkim potrzebującym pomocy).
Nauczymy się teraz " Apelu Jasnogórskiego "
Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam.
Dzieci, które mają książki mogą dodatkowo dokończyć ozdabiać obraz Matki Bożej Częstochowskiej, rysując kwiaty. (str, 109)
Pozdrawiam serdecznie
Aniela Leonowicz