„Jedziemy windą w europejskim domu” – zabawa dydaktyczna

Cele:

Zapoznanie dzieci z europejskim domem. Wyjaśnienie pojęcia Europa, Unia Europejska.

Poznanie nazw i niektórych symboli tych państw.

ZAPRASZAMY DO ZABAWY - od poniższym linkiem znajdują się zajęcia:

Ćwiczenia gimnastyczne

Cele:

rozwijanie sprawności fizycznej i aktywności ruchowej.

Na początek rozgrzewka:

My3 Księżniczka (Nauka Tańca) My3 - TV dla Dzieci

Andrzej i niezapomniana zabawa - WF Dla Dzieci Online #3 - Treningi dla Twojego Dziecka w Domu

1. Wirujący bączek – dziecko ślizga się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach.
2. Chowamy się – dz. w siadzie, przyciąga kolana do głowy; rozprostowuje się do pozycji siedzącej.
3. Gorąca podłoga – dz.  biega z wysokim unoszeniem kolan.
4. Na szczudłach – dz.  chodzi na sztywnych nogach.
5. Ugniatamy podłogę – dz. w leżeniu na plecach, wciska wszystkie części ciała ( części ciała wskazuje rodzic).
Ćwiczenia do zrealizowania w parze z Rodzicem:
1. Przekładamy naleśnik – dziecko w leżeniu na brzuchu, przylega do podłoża; Rodzic próbuje przewrócić dziecko na drugą stronę; potem zamieniają się miejscami.
2. Prowadzimy niewidomego – dziecko zamyka oczy, Rodzic staje zwrócony twarzą do dziecka i podaje mu ręce; prowadzi dziecko z zamkniętymi oczami w różnych kierunkach, a ono się temu poddaje. Potem zamiana ról.
3. Przez tunel – dziecko ustawia się za Rodzicem, który stoi w rozkroku Dziecko przemieszcza się na czworakach pomiędzy nogami Rodzica, do przodu, i staje jako pierwsze, itp. To samo ustawienie ale przechodzimy ślizgiem na plecach. Wesołej i wytrwałej zabawy.

Dla chętnych wiadomości uzupełniające:

„Podróż pociągiem po Europie” – zabawa przy muzyce

Cel: poznanie symboli UE

Rodzic z dzieckiem ustawia się w „pociągu” i na melodię piosenki „Jedzie pociąg” wyrusz w podróż po Europie.  Na przerwę w piosence dziecko wypowiada nazwę stacji, państwa UE np. Polska, Niemcy, Włochy, Grecji, Francji… Podczas tych podróży rodzic zapoznaje z symbolami UE:

1 stacja Flaga UE

2 stacja Hymn UE

3 stacja Waluta UE - przejdź

4 stacja Maskotka UE - Syriusz

„Europejski masażyk”zabawa relaksacyjna – dziecko siada  na dywanie odwrócone do rodzica plecami. Rodzic opowiada o symbolach Unii Europejskiej i na plecach dziecka rysuje, to co wypowiada.

Przykładowe opowiadanie do masażyku:

Masuję plecy otwartą dłonią. Przypominamy sobie teraz jakie symbole ma Unia Europejska. Pierwszy symbol – zaciśniętą pięścią rysujemy jedną kropeczkę na plecach dziecka – to flaga Unii. Na granatowym tle znajduje się 12 gwiazdek – spróbuję narysować gwiazdki. Drugi symbol – zaciśniętą pięścią rysujemy dwie kropki – to hymn Unii. Zamieniamy się teraz w pianistów i gramy na plecach  jak pianiści na klawiaturze zwinnie i szybko poruszając palcami. Kolejny, trzeci symbol Unii – zaciśniętą pięścią rysujemy trzy kropki – to waluta Unii, która nazywa się euro. Rysujemy teraz okrągłe monety, a teraz prostokątne banknoty. Czas na ostatni, czwarty symbol – zaciśniętą pięścią rysujemy cztery kropki – czyli maskotkę Unii. Syriusz to stonoga, więc teraz musimy sto razy dotknąć paluszkami plecy i z przodu, tak jakby wędrowała przez nie stonoga w butach z twardymi podeszwami. Skoro wszystko już sobie przypomnieliśmy, pomasujmy teraz delikatnie całe plecy otwartą dłonią.

-----------------------

Dzielcie się zdjęciami z Waszych zabaw i wykonanych prac plastycznych. Przysyłajcie je na adres mailowy: ps78.bial.gr5@gmail.com

Wasze prace zamieszczamy na wirtualnej tablicy: „Pomysły dzieci z grupy V”

Życzymy wesołej zabawy!