„Moja ojczyzna” – rozmowa w oparciu o obejrzane albumy i zdjęcia.

Cele:

- rozwijanie umiejętności dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

- rozwijanie mowy poprzez swobodne wypowiadanie się na temat obserwowanej ilustracji.

- rozwijanie kreatywności plastycznej podczas ozdabiania napisu Polska.

Rozpoczniemy od rozwiązania rebusu

„Gdzie mieszka Olek i Ada” – rebus fonematyczny.

Obejrzyjcie uważnie obrazki, które znajdują się tutaj

rebus fonematyczny

podajcie nazwę tych przedmiotów oraz pierwszą głoskę w każdym wyrazie. Następnie połączcie te głoski w wyraz, który jest nazwą kraju, w którym mieszkają Olek i Ada.

(Np.: palma, oko, lalka, sanki, kot, arbuzy – Polska.)

A teraz obejrzyjcie film, w którym mowa jest o najważniejszych miejscach w Polsce. Spróbujcie zapamiętać nazwy tych miejsc, gdzie się znajdują:

- Jakie miejsca w Polsce pojawiły się w filmie? ( Zakopane, Gubałówka, Morskie Oko, Giewont, Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk)

- Które z nich podobało Ci się najbardziej? Które z nich chciałbyś zwiedzić osobiście? Dlaczego?

- Może byłeś w którymś miejscu? Opowiedz o tym.

„ Co można tam robić?”- zagadki pantomimiczne.

Jedna osoba pokazuje czynności, które można wykonywać w danym miejscu w Polsce ( w górach, nad morzem, w lesie, zwiedzanie miasta), pozostałe osoby odgadują co to za miejsce. Jak macie mapę Polski można je pokazać na mapie.

A teraz możecie pokolorować flagę Polski i ozdobić napis Polska tak jak macie ochotę. Karta pracy znajduje się tutaj

napis Polska

„Hop do góry- zabawa ruchowa z elementem podskoku.

Teraz można trochę się poruszać przy muzyce

„Piękny jest nasz kraj” – malowanie farbami plakatowymi

Cele:

- rozwijanie sprawności manualnej,

- rozwijanie aktywności twórczej.

Spróbujecie namalować teraz nasz kraj – Polskę. Oglądaliście już filmiki, wyjeżdżacie na wakacje, chodzicie na spacery. To wszystko co widzicie wokół to jest Polska. To Wasze osiedle, nasze przedszkole, to nasze miasto, wieś, stolica, inne miasta, jeziora, góry, może, rzeki itp.

Może zainspirują Was zdjęcia profesjonalnych fotografików, którzy uchwycili swoimi aparatami najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zapraszamy do oglądania.

Zdjęcia polskich krajobrazów

Podobały się Wam? Mamy nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej namalować nasz kraj.

Będziecie malować farbami. Możecie po prostu wziąć kartkę, farby, pędzel i do dzieła.

A jeżeli ktoś będzie chciał się spróbować trochę innej techniki to proponujemy dwie:

Życzymy miłej pracy! Prace będą wspaniałe!

Karty pracy cz. 4. str. 26, 27, 28

Pozostaw po sobie ślad – WPISZ SWOJE IMIĘ!

Dzielcie się zdjęciami z Waszych zabaw i wykonanych prac plastycznych. Przysyłajcie je na adres mailowy: ps78.bial.gr5@gmail.com

Wasze prace zamieszczamy na wirtualnej tablicy: „Pomysły dzieci z grupy V”

Wesołej zabawy życzą pani Renia i pani Ela!