Książka w domu

Cele:

-poznanie zasad korzystania z książek, wdrażanie dzieci do szanowania książek

-rozwijanie wyobraźni plastycznej, umiejętności  posługiwania się pędzlem

-rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi ludzi, rozumienie sensu wypowiedzi

-rozwijanie umiejętności dokonywania wyboru: tak lub nie na podstawie zdobytych informacji

1. „Zasady korzystania z książek”- rozmowa z dzieckiem na podstawie filmu

Czy wiesz, że korzystać z książek należy wg ustalonych zasad? Posłuchaj:

Porozmawiajcie z rodzicami o tym  jak szanujecie książki w domu?

Zasady, które zapamiętaliście zapiszcie na kartce. W najbliższych tygodniach korzystajcie z książek wg ustalonych zasad, aby nauczyć się jak szanować książki.

1. „Moja książka”- malowanie farbami plakatowymi okładki do ulubionej książki

Rodzic z dzieckiem wybiera jedną książkę, oglądają ją. Następnie zwracają uwagę na takie elementy: okładka, strona tytułowa, tytuł książki, autor itp.

Zastanów się, która z książek jest twoją ulubioną. Przygotujcie z rodzicem kartkę, farby, pędzel, pojemnik na wodę. Zaprojektuj okładkę do swojej ulubionej książki lub namaluj taką okładkę jak ją pamiętasz.

1. „Czy to prawda czy nie?”- zabawa dydaktyczna

Przygotujcie z rodzicem dwie miseczki lub inne pojemniki. Przy jednej miseczce połóżcie karteczkę z uśmiechniętą buzią, przy drugiej miseczce połóżcie karteczkę ze smutną buzią. Do zabawy potrzebna będzie nam trzecia miseczka z fasolkami lub klockami.

Zadaniem rodzica będzie czytanie po kolei zdań, a zadaniem dziecka określenie czy zdanie jest prawdą czy nie. Jeśli zdanie jest prawdziwe dziecko wkłada fasolkę do miseczki z uśmiechniętą buzią, jeśli nie jest prawdą- z buzią smutną. Na koniec przeliczamy zebrane fasolki w każdej z miseczek.

• Gdy chcemy kupić książkę idziemy do apteki.
  • Gdy chcemy wypożyczyć książkę idziemy do biblioteki.
  • Ilustrator to osoba, która wykonuje ilustracje do książek dla dzieci.
  • Osoba, która drukuje książki to murarz.
  • Książka ma wiele stron, które wykonane są z papieru
  • Nie oglądamy książek jeśli nie umyjemy rąk.
  • Bibliotekarz to osoba pisząca książki.
  • Żeby zaznaczyć miejsce, w którym czytamy zaginamy róg książki.