HERB BIAŁEGOSTOKU

Cele:

- wzbogacanie słownika dziecka m.in. o słowa herb, tarcza, Pogoń, gryf;

- poszerzanie wiedzy na temat symboli miasta;

- rozwijanie umiejętności wypowiedzi na określony temat w formie pracy plastycznej;

- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni;

Witajcie dzieci,

Przed nami kolejny dzień wirtualnych spotkań. Zapraszamy was do wspólnego spędzenia czasu. Dzisiaj dowiecie się, a być może niektórzy z was tylko sobie przypomną, jak wygląda herb Białegostoku. Przekażemy wam  ważne informacje, które go dotyczą. Utrwalicie sobie również, gdzie na mapie Polski znajduje się Białystok.

1.      „Moje miasto” – układanie wyrazu z rozsypanki literowej.

Zadaniem pierwszym będzie ułożenie wyrazu z liter, które nie leżą w prawidłowej kolejności. Należy je tak poprzestawiać, żeby powstało słowo.

Zabawę znajdziecie w tym linku:

2.      „Białystok – to tutaj”- utrwalenie miejsca na mapie Polski , w którym położony jest Białystok.

Spójrzcie na mapę naszego kraju i spróbujcie wskazać na niej miejsce, gdzie znajduje się miasto, w którym mieszkacie.

MAPA POLSKI

3.      Czy wiecie, że większość miast w Polsce ma swój herb. Obejrzyjcie krótki film, w którym zostanie wyjaśnione znaczenie słowa HERB.

4.      „Podróżujemy po naszej miejscowości” – zabawa ruchowa.

W zabawie tej będziecie naśladowali różne pojazdy, którymi możecie przemieszczać się po mieście. Gdy rodzic lub rodzeństwo zaklaszczą jeden raz – poruszacie się rowerem (kładziecie się na podłodze, na plecach, unosicie nogi zgięte w kolanach i naśladujecie pedałowanie). Gdy rodzic zaklaszcze dwa razy – poruszacie się samochodem (wyciągacie przed siebie ręce, naśladujecie trzymanie kierownicy). Gdy rodzic zaklaszcze trzy razy – poruszacie się hulajnogą (jedna noga wyprostowana, druga zgięta w kolanie, naśladujecie odpychanie się nogą od jezdni).

5.      Herb Białegostoku – informacje na temat herbu.

Posłuchajcie teraz informacji na temat wyglądu herbu Białegostoku. Będą tam trudne słowa, które być może usłyszycie po raz pierwszy. Wiele lat temu używano ich częściej, teraz natomiast nie używa ich się na co dzień. Spróbujcie podczas słuchania wyobrazić sobie wygląd herbu. Bardzo pomocne będzie zamknięcie oczu.

Wygląd herbu Białegostoku obowiązuje od 1995 roku. Tarcza herbowa oddzielona jest w pas. Część górna czerwona, dolna złota. Na części górnej orzeł srebrny w koronie złotej, ze złotym dziobem i szponami oraz czerwonym językiem. W części dolnej Pogoń Litewska, której koń jest srebrny ze złotą uprzężą i czerwonym, trójdzielnym czaprakiem. Jeździec w zbroi niebieskiej, szyszak niebieski z otwartą przyłbicą i srebrnym piórem, miecz wzniesiony niebieski, ostrogi złote. Tarcza jeźdźca niebieska, na niej srebrny krzyż jagielloński.

Herb posiada swoją wersję ozdobną. W wersji tej dwa srebrne gryfy trzymają tarczę herbu, a nad nią koronę miejską. Pod tarczą wstęga srebrna z napisem CIVITAS BIALYSTOK.

Słowa, które mogą sprawić kłopoty:

Pogoń – to herb Wielkiego Księstwa Litewskiego;

Czaprak – zastępuje siodło, jest długi i wygląda jak skrzydło;

Szyszak – jest to rodzaj hełmu w kształcie stożka;

Tarcza – najważniejszy element herbu. Była używana przez wojska jako element obronny na polu walki i w turniejach rycerskich. Na niej znajduje się godło.

Gryfy – mityczne zwierzęta, które posiadają ciało lwa i głowę oraz skrzydła orła. Gryf oznaczał, że osoba go nosząca była silnym człowiekiem. Miała cechy orła i lwa.

Zobaczcie teraz ilustrację herbu. Czy właśnie tak go sobie wyobrażaliście?

HERB BIAŁEGOSTOKU

Spróbujcie teraz rozpoznać go spośród herbów innych miast.

HERBY MIAST

6.      „Moje miasto” – malowanie farbami.

Nadszedł czas na wspomnienia. Gdy usłyszycie słowo Białystok, to jaki obraz wam się ukazuje? Na pewno jest wiele miejsc, w których bardzo lubicie przebywać. Niektórzy z was kojarzą to miasto z Parkiem Planty i fontannami, niektórzy z ZOO Akcent, inni być może z muralem , na którym jest „Dziewczynka z konewką”, a jeszcze inni z Pałacem Branickich. Spróbujcie teraz namalować przy pomocy farb miejsce, które bardzo kojarzy wam się z miastem Białystok. Jeżeli ktoś z was nie posiada farb, to może zrobić to kredkami lub mazakami.

Przesyłajcie gotowe prace na naszą skrzynkę pocztową. Będziemy je z miłą chęcią umieszczać na wirtualnej tablicy.

Po południu zachęcamy do uzupełnienia fioletowych kart pracy na stronie 24 i 25.

---------

English time – Boo’s family

- wprowadzenie słownictwa związanego z rodziną (mummy, daddy, grandpa, grandma) oraz z pracą w ogrodzie (garden, digging holes, planting seeds, watering seeds, picking flowers);

Witajcie,

dzisiejsze zajęcia z języka angielskiego ukryły się pod linkiem:

Have fun!

Pani Agnieszka