„Skąd się bierze papier na książki?”

Cele:

- poznanie etapów powstawania papieru

-kształcenie uwagi i pamięci

-poznawanie nowych technik plastycznych

-wdrażanie do oszczędnego gospodarowania papierem

1. „Jak powstaje papier?”- obejrzenie filmu edukacyjnego dla dzieci, ustalenie etapów powstawania papieru

Czy wiecie, że kartki książki wykonane są z papieru? Czy wiecie skąd się bierze papier?

Proszę obejrzeć film. Podczas oglądania filmu rodzic czyta dziecku napisy w języku polskim

Po obejrzeniu filmu proszę ułożyć we właściwej kolejności wyrażenia i wyrazy, które wskażą drogę jak powstaje papier?

Las,      kadzie z masą papierową,      trociny,       fabryka papieru,

bele papieru,    bele drzewa,   taśma z masą papierową,    papier

2„Zakładka do książki”- stemplowanie z ziemniaka

Wykonacie dzisiaj bardzo potrzebną rzecz- zakładkę do książki. Jej zadanie jest bardzo ważne gdyż zaznacza się nią miejsce w książce, gdzie ostatnio była czytana.

Zadanie dla rodziców:

Proszę z papieru wyciąć prostokąt o wymiarach: 6cm x 21cm., następnie  wziąć ziemniaka i przekroić go na pół. Za pomocą noża .wykrajamy jakiś wzór  np. truskawka, grzyb, kwiat itp. Tak przygotowanym stemplem wykonuje dziecko wzory na przygotowanej zakładce do książki z wykorzystaniem farb plakatowych. Farbę można nakładać za pomocą pędzla na ziemniaka lub maczać w przygotowanej farbie. Pamiętajmy, że kolory farb możemy mieszać uzyskując nowe kolory, można nakładać kilka kolorów obok siebie co daje też ciekawy efekt. Proszę pamiętać, że zakładka ma dwie strony: po zapełnianiu jednej musimy poczekać aż wyschnie, aby móc ozdobić drugą stronę zakładki.. Miłej zabawy.

3.”Twarde- miękkie”- zabawa ruchowa z zadaniami

Dzieci poruszają się w rytmie granym przez rodzica ( na dwóch łyżkach) do marszu, biegu, podskoków. Na hasło: „twarde” dziecko ma za zadanie dotknąć czegoś, co jest twarde, na hasło: „miękkie” ma dotknąć czegoś, co jest miękkie.

4. Karta pracy K2, 19- kolorowanie wg kodu ulubionej książki Tupa