Cele:

- oglądanie nowoczesnych i starych budowli,

- poznawanie nazw ulic,

- wzbogacanie słownika,

- rozwijanie postawy patriotyzmu,

- kształcenie poczucia rytmu.

 1. Zanim porozmawiamy o naszym mieście (w myśl zasady od ogółu do szczegółu)  obejrzyjcie film  Gniazdo białego orła - Baśnie Polskie” https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0

 i przypomnijcie symbole narodowe (flaga, godło, hymn).

 

2. „Moje miasto” – wirtualna wycieczka po Białymstoku.

Ponieważ staramy się jak najmniej chodzić po ulicach naszego miasta zapraszamy na wirtualną wycieczkę. Rozpocznijcie od Rynku. Prosimy dorosłych o pomoc w nazywaniu ulic, charakterystycznych i ulubionych miejsc. Nie chodźcie za długo, żeby Was nogi nie bolały. https://bialystok.wkraj.pl/html5/index.php?id=72803#72604/268,-1

Narysujcie miejsce lub inny element, na który zwróciłyście szczególną uwagę lub wyślijcie zdjęcie z własnego weekendowego spaceru.

 

         3. „Najpiękniejsze miejsce świata” – zabawa rytmiczna. Jeżeli macie biało -czerwoną chorągiewkę to proszę weźcie ją teraz do ręki. I zatańczcie słuchając piosenki. Ciekawe jesteśmy Waszej choreografii.

         Poszukiwałam ładnej piosenki o Białymstoku. Okazało się, że jest to karkołomne zadanie. Nie znam ładniejszej niż ta https://www.youtube.com/watch?v=nIMBqgoKnL4 . Co Państwo na to? Zapytajcie dziecko:

- O jakim miejscu jest piosenka?

- Jakie ono jest?

- Co to znaczy, że ta ziemia piękna Podlasiem jest?

  • Określanie nastroju i budowy piosenki.
  • Określanie charakteru melodii i metrum piosenki. Zaznaczenie klaśnięciem pierwszej miary taktu. Taktowanie w metrum 3/4. Nauka refrenu na zasadzie echa. Czy dzieci rozpoznały, że jest to walczyk? Wirowanie w rytmie walca.

         4. Bardzo żałujemy, że nie byłyśmy jeszcze z Wami, drogie dzieci na wycieczce w Muzeum im. Alfonsa Karnego (z jego wyglądem możecie zapoznać się wirtualnie). Na pewno jeszcze to nadrobimy. Puki co spróbujcie  odnaleźć, które zdjęcie nie pasuje do starych fotografii Białegostoku? Zadanie na str. 3 http://www.muzeum.bialystok.pl/wp-content/uploads/2017/08/zeszyt_alf_i_ja.pdf?fbclid=IwAR1olth1Vsv84MLT_YE2BiaFl11sgsvcfjC4JmTutrebIFxY_zMWjIcyVoc  Czy daliście radę? Mamy nadzieję, że Ralf wam pomógł.