PRZYJACIELE PRZYRODY

Cele: poszerzanie zasobu słownictwa; utrwalenie wiadomości na temat ochrony środowiska; kształtowanie postaw proekologicznych; podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska: wykonywanie prac plastycznych z materiałów odpadowych;  rozwijanie kreatywności.

„Dbamy o przyrodę” – ćwiczenia słownikowe.

Kochani! Dziś na adres e-mail naszej grupy przyszedł do WAS niezwykły list od wyjątkowego nadawcy, zamieszczamy go poniżej – koniecznie przeczytajcie!!!

LIST DLA DZIECI OD PRZYRODY
KOCHANE DZIECI !
Bardzo Was proszę , abyście z uwagą wysłuchali mojego listu.
Jestem na tym świecie od momentu jego powstania i wiele widziałam . Od wieków ludzie starali się nakłonić mnie, abym spełniała ich życzenia i wszelkie potrzeby. Wybudowali huty ,
fabryki , przetwórnie , które wydzielają do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń . Wyniszczyli moje ukochane dzieci , czyli rośliny ,zwierzęta. Niszczyli je tak okrutnie i bezmyślnie , że niektóre gatunki zniknęły z powierzchni Ziemi, a wielu grozi wyginięcie . Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze. Ludzie wycinają lasy , zatruwają powietrze , wodę , glebę , śmiecą i hałasują .
Rozejrzyj się wokół siebie. Co widzisz ? W lasach , na drogach, na placach – wszędzie bałagan i nieporządek . Każdy wyrzuca ogromne ilości śmieci . Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat skażając glebę.
Jestem już bardzo chora i samotna. Ratując mnie – uratujesz siebie. Pomóż mi, zostań moim przyjacielem, a odwdzięczę się stokrotnie .
Z poważaniem – Przyroda

I co wy na to? Niesamowite, prawda? Przyroda prosi Was o pomoc! Chce żebyście zostali jej przyjaciółmi. A co to znaczy „przyjaciel przyrody”? Jak myślicie?

Jesteśmy przekonane, że dobrze wiecie, jak to zrobić, żeby zostać przyjacielem przyrody :) Jeśli chcecie się jednak upewnić lub poszerzyć wiedzę na ten temat, to zapraszamy na film o Krzysiu Ekologu, który wie wiele o byciu przyjacielem przyrody, czyli o ekologii. Co to jest ekologia? – to już wyjaśni Wam Krzyś: https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

Mamy nadzieję, że tak naprawdę to już od dawna jesteście przyjaciółmi przyrody, a od dziś będziecie nimi w jeszcze większym stopniu, bo jak napisała Przyroda w liście – ratując przyrodę, ratujecie siebie. Jeśli wokół będzie czysto, zielono, ekologicznie, to i Wam będzie przyjemniej, będziecie zdrowsi i szczęśliwsi :)

A jak myślicie – czy Olek i Ada też są przyjaciółmi przyrody? Aby się tego dowiedzieć, zajrzyjcie do swoich fioletowych kart pracy „Nowe Przygody Olka i Ady” cz. 4 na str.14-15 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf (możecie też je uzupełnić)

Teraz czas, aby się troszkę poruszać – włączcie piosenkę „Ochroń Ziemię”: https://www.youtube.com/watch?v=92ySNopG43Y  i zatańczcie przy niej wg wskazówek, które zamieściłyśmy Wam w poniedziałek, lub po prostu według własnego pomysłu :)

Miłego pląsania!

„Moja ekologiczna zabawka” – oklejanie rolki po papierze toaletowym, pudełka po jogurcie lub soku, doklejanie bibuły, ścinków materiałów, kolorowych sznurków, itp.

A teraz praca na miarę „przyjaciela przyrody” - zabawka z niepotrzebnych już przedmiotów, które za chwilę mogą trafić do kosza, a więc: NIE WYRZUCAJ!-WYKORZYSTAJ!

Wybierzcie dowolne materiały typu: rolki po papierze, kubeczki po jogurcie, kartony lub puszki po napojach, plastikowe butelki, itp. i wykonajcie zabawki według własnych pomysłów, możecie dodatkowo wykorzystać też różne materiały plastyczne.

Jeśli nie posiadacie w domu materiałów i przyborów potrzebnych do wykonania zabawki, to możecie w zamian narysować lub namalować plakat/obrazek na temat: „Jestem przyjacielem przyrody”, na którym przedstawicie jak dbacie przyrodę.

A teraz NIESPODZIANKA – każdy, kto przyśle zdjęcie swojej ekologicznej zabawki lub plakatu/obrazka „Jestem przyjacielem przyrody” na naszego grupowego e-maila ps78.gr6@wp.pl , otrzyma nagrodę od Pani Przyrody, w ramach wdzięczności za bycie jej przyjacielem!

Już nie możemy się doczekać na zdjęcia Waszych prac i jesteśmy ciekawe, co przygotowała dla Was w nagrodę Pani Przyroda!!!

Przytulamy i ściskamy wirtualnie!!!

Panie Ania i Ula