SEGREGUJEMY  ŚMIECI

Cele zajęcia:

- rozumienie potrzeby dbania o prawidłową postawę ciała;

- rozwijanie sprawności manualnych i motoryki małej;

- tworzenie zbiorów przedmiotów według rodzaju;

- utrwalanie umiejętności liczenia w indywidualnym zakresie;

 

  1. 1.      Ćwiczenia gimnastyczne

Dziś wykonamy ćwiczenia mięśni grzbietu i brzucha z wykorzystaniem woreczków ( możecie wykorzystać torebkę ryżu lub kaszy, ewentualnie nasypać gruch lub fasolę go woreczka, torebki śniadaniowej).

 

Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym. Rodzic kładzie woreczek na głowie dziecka.

 

„Nie zgub woreczka" — ćwiczenie równowagi

Na hasło –start ! dzieci ostrożnie wstają, tak aby woreczek nie spadł im z głowy i maszerują po pokoju. Na hasło – stop! dzieci siadają w siadzie skrzyżnym.

 

„Dotknij woreczka”- ćwiczenia tułowia

Dzieci układają woreczki przed sobą na podłodze i stają przed nimi w niewielkim rozkroku; wykonują skłon w przód, starając się dotknąć rękami woreczka; następnie prostują się i klaszczą dwa razy nad głową.

 

„Stań na kamieniu" — ćwiczenie stóp

 Dzieci spacerują po pokoju. Na hasło: Stań na kamieniu — zatrzymują się i stają na woreczku, starając się całkowicie zakryć go stopami.

 

 „Dzień dobry, do widzenia" — ćwiczenie mięśni karku

Dzieci siadają w siadzie klęcznym, kolana złączone, pośladki na piętach, woreczek kładą na głowie. Na hasło: Dzień dobry — wykonują skłon głowy w przód tak, aby woreczek spadł z głowy. Na hasło: Do widzenia — wykonują skłon głowy w tył.

 

„Obrona twierdzy" — ćwiczenie stóp

 Dziecko stoi w obręczy, może wykorzystać  złożony kocyk- który wyznaczy twierdzę. Rodzic próbuje  wrzucić woreczek do twierdzy , a dziecko broniące twierdzy odrzuca stopą woreczek jak najdalej.

 

Ćwiczenie tułowia — skrętoskłony

 Dzieci stoją w rozsypce w małym rozkroku, woreczek trzymają oburącz w górze, lekko w przód w skos. Skłaniają się do lewej nogi i kładą woreczek na stopie. Następnie, na sygnał, podrzucają stopą woreczek w górę i łapią go oburącz. Zmiana nóg

„Przełóż woreczek za plecami" — ćwiczenie mięśni grzbietu. Wszystkie dzieci w leżeniu przodem, twarzami do środka koła. Odrywają klatkę piersiową od podłogi i prostymi rękami unoszą woreczek w górę. Na hasło: Przełóż woreczek za plecami — wykonują polecenie.

 

Ćwiczenia uspakajające

Dziecko leży na plecach. Woreczek kładzie ma brzuchu. Oddycha miarowo i spokojnie. Wykonuje wdech nosem, wydech ustami, obserwując unoszący się i opadający woreczek.

 

2. Bajka proekologiczna

https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY

 

3. Segregujemy  śmieci

Czy wiecie do którego kosza należy wyrzucić śmieci takie jak kości, skórkę po bananie lub kartonik po soczku? Sprawdźcie swoją wiedze rozwiązując szybki quiz.

https://wordwall.net/resource/1573434/przyroda/segregacja-%c5%9bmieci-quiz

 

Mam nadzieję, że sobie świetnie poradziliście . Pamiętajcie, że segregowanie odpadów ma ogromne znaczenie dla  ich ponownego  przetwarzania w celu odzyskania materiału, który może zostać ponownie wykorzystany. Śmieci nie zanieczyszczają wtedy środowiska, tylko

ponownie mogą zostać użyte.  Nazywamy to recyklingiem.

 

4. Co to jest ekokultura ?

Czy wiecie co to jest ekokultura? Czy możecie o sobie powiedzieć , że jesteście ekokulturalni? Sprawdźcie to oglądając  film .

 

https://www.youtube.com/watch?v=6jIaQJIaNCs

 

Praca domowa:

Mam nadzieję, że już każdy z Was zapamięta, czym jest ekokultura i od dziś będzie dbał o nasze środowisko. Zacznijcie od posegregowania śmieci. Wspólnie z rodzicem zadbaj o to, aby śmieci wylądowały w odpowiednim pojemniku. Powodzenia!

 

Praca dla chętnych dzieci :

1. Wykonajcie ćwiczenia grafomotoryczne na stronie 21 w fioletowych kartach pracy ,,Nowe przygody Olka i Ady. Karty pracy cz. 4”.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

2.Wykonajcie ćwiczenia w miętowych kartach pracy  ,,Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby,cz.2”  na stronie 74 i 75

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-litery-liczby-cz-2/mobile/index.html#p=76

3.Wybierz odpowiednie działanie dla równania. Zagraj w grę edukacyjną.

https://czasdzieci.pl/gry-dla-dzieci/gra,525f8b-szybka_matematyka.html

4.Czy wiecie, które zwierzęta w Polsce są pod ochroną? Sprawdź swoją wiedzę rozwiązując quiz.

https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,108be0-zwierzeta_chronione_polsce.html

 

 

 Pozdrawiamy Was drogie dzieci,

Pani Ania i Ula