POZNAJEMY LAS

Cele:

-zapoznanie z ekosystemem leśnym, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych

- rozbudzanie szacunku do życia zwierząt leśnych, dbanie o spokój w lesie

-rozwijanie umiejętności przeliczania przedmiotów w zakresie 3 i więcej podczas dokonywania wymiany 1do1, 1 do 2, 1 do 3

-rozwijanie umiejętności poprawnego zachowania się podczas czynności dokonywania zakupów

- rozwijanie poczucia rytmu oraz sprawności fizycznej

1. „Co to jest las?”- obejrzenie filmu edukacyjnego dla dzieci

Proszę obejrzeć film przyrodniczy i odpowiedzieć całymi zdaniami na pytania:

• Kto pokazywał las dzieciom?
  • Czy w lesie jest dużo drzew?
  • Z ilu pięter składa się las?
  • Jakie zwierzęta mieszkają w lesie?
  • Czy wiewiórki jedzą grzyby?

(Co to jest las- film przyrodniczo- edukacyjny dla dzieci)

2. „Kupujemy drzewa”- zabawa dydaktyczna

Rodzic przygotowuje:

- 10 fasolek w małym pojemniku dla dziecka

- Sylwety drzew wycięte z gazet lub narysowane lub zastępniki (np. łyżki, patyczki itp.), w trzech rozmiarach: duże, małe, najmniejsze

- Trzy kartki- rysunki: jedna fasolka, dwie fasolki, trzy fasolki- cena za drzewa

- Stanowisko, na którym układa sylwety drzew i kartki- rysunki fasolek oraz pusty pojemnik na „gotówkę”

- Miejsce z większą ilością fasolek z napisem „Bank”

Rodzic wyjaśnia dziecku, że zadaniem dziecka będzie kupno kilku drzew (co najmniej 3)u sprzedawcy drzew. Walutą za którą robimy zakupy są fasolki. Jeżeli przy dokonywaniu zakupów zabraknie pieniędzy należy udać się do banku. Tam kasjer wypłaci mu fasolki, ale musi wiedzieć ile chce i przeliczyć je. Przypominamy o stosowaniu zwrotów grzecznościowych podczas rozmowy ze sprzedawcą i z kasjerem. Gdy dziecko dokona zakupów należy przeliczyć kupione drzewa i fasolki. Następnie role zamieniają się i rodzic zostaje klientem.

3. „Rozgrzewka w podskokach”- rytmiczna zabawa przy muzyce