CZAJKA I INNE PTAKI

Cele: - utrwalanie umiejętności dodawania i odejmowania w indywidualnym zakresie ;

- nabywanie umiejętności uważnego słuchania poleceń do zadań tekstowych; - ćwiczenie celności; - rozwijanie sprawności manualnych; - utrwalenie cech ptaków na podstawie czajki; - rozwijanie umiejętności posługiwania się instrukcją obrazkową;

                                                                                                                               

„Liczymy ptaki” – zabawa matematyczna

Do tego zadania potrzebne będą liczmany, np. klocki (mogą być lego lub drewniane lub inne), lub nakrętki, lub guziki.

Na początek rozgrzewka w liczeniu - ułóżcie z liczmanów, które przygotowaliście kształt ptaka i gniazdo, następnie policzcie - z ilu elementów (klocków, guzików lub nakrętek) składa się Wasz ptak, a z ilu gniazdo? Na co zużyliście więcej liczmanów – na ptaka czy na gniazdo? O ile więcej? Jesteśmy bardzo ciekawe, jak wam wyszło to zadanie. Możecie nam przysłać zdjęcie Waszych ułożonych ptaków i gniazd – będzie nam bardzo miło :)

A teraz odliczcie sobie 10 z przygotowanych liczmanów – potrzebne będą do kolejnego zadania – rodzic czyta treści zadań:

• Na drzewie siedziało 7 wróbli. (Dziecko układa przed sobą 7 klocków lub nakrętek lub guzików). Potem przyleciały jeszcze 3 wróble. (Dziecko dokłada jeszcze trzy liczmany). Ile wróbli siedzi teraz na drzewie?

Dziecko układa działanie: 7 + 3 = 10  i odpowiada na pytanie pełnym zdaniem (Na drzewie siedzi 10 wróbli.)

• Na drzewie było 8 skowronków. (Dziecko układa przed sobą 8 liczmanów). Przejeżdżający samochód wystraszył je i wszystkie odleciały. (Odsuwa 8 liczmanów). Ile skowronków pozostało na drzewie?

Dziecko układa działanie: 8 – 8 = 0 i odpowiada na pytanie (Na drzewie nie został żaden skowronek.)

W ten sposób dzieci rozwiązują kolejne zadania:

  • Po łące chodziły 4 bociany. Po chwili przyleciały jeszcze 3 bociany. Ile bocianów jest na łące?
  • Nad łąką latało 10 bocianów, po chwili 4 z nich wylądowały na łące w poszukiwaniu jedzenia. Ile bocianów lata nad łąką?

 

A oto zadania dla tych, którzy jeszcze chcą poćwiczyć liczenie:

  • Str.56 i 57 w miętowych kartach pracy „Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby. Cz.2”

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-litery-liczby-cz-2/mobile/index.html#p=58,

  • Rozwiązywanie działań on-line:

https://www.matzoo.pl/zerowka/dodawanie-w-zakresie-10_51_4

 

Zadanie dodatkowe dla chętnych: szlaczki ze str.71 w fioletowych kartach pracy „Nowe Przygody Olka i Ady cz.3”: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf

 

„Jajka do gniazda” – zabawa ruchowa z elementem celowania

Przygotujcie plastikowe jajko (np. po Kinder-niespodziance) lub małą piłeczkę oraz duże pudełko lub dużą miskę.

Próbujcie wrzucić jajko/piłeczkę do pudełka/miski najpierw stojąc w odległości jednego kroku, jeśli się nie uda – próbujcie dalej, gdy się uda zwiększcie odległość o jeszcze jeden krok i znów celujcie i wrzucajcie, i tak dalej, i tak dalej. Zabawa może trwać do momentu, aż zabraknie miejsca w pokoju na robienie kolejnych kroków :) Albo aż Wam się znudzi.

 „Kolorowa czajka” – wycinanie, składanie, sklejanie i kolorowanie papieru według instrukcji

Najpierw otwórzcie swoje fioletowe karty pracy „Nowe Przygody Olka i Ady cz.3” na str.64 lub skorzystajcie z linku: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf

Na podstawie obrazka czajki zapoznajcie się z budową ptaka, z nazwami jego części ciała- nazwy te możecie przeczytać sami lub poprosić o pomoc rodzica.

Możecie też pokolorować czajkę według wzoru – to bardzo piękny ptak :)

Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat czajki:

Z daleka wydaję się czarno-biała. Z bliska dostrzegamy, iż jednak jest kolorowa – ciemnozielona, ale też mieni się złotem i purpurami.

Z daleka zadziwia niezwykłymi powietrznymi akrobacjami – kręci beczki, pikuje, koziołkuje, hałasuje. Z bliska czaruje wielkimi, dobrymi oczami i filuternym czubkiem targanym na wietrze. Do tego porusza się, jakby tańczyła.

Mistrz latania synchronicznego. W kontraście z niebem całe stado pulsuje niczym światło. Jakimś cudem staje się niewidoczne, aby za chwilę rozbłysnąć srebrzystą bielą.

Dostawca wiosny i nadziei. Jeden z najszybciej powracających wędrowców.
Gdy inni ciągle w Afryce, gdy dookoła jeszcze płaty śniegu – niektóre Czajki już wysiadują swoje jaja.

Nie można ich pomylić z innymi ptakami, przez charakterystyczny czubek z piór na głowie i piskliwy głos.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, na którym możecie usłyszeć charakterystyczne dźwięki wydawane przez czajki: https://www.youtube.com/watch?v=6DXZ5il87kA

A teraz przygotujcie sobie rzeczy potrzebne do wykonania papierowej czajki:

rolka po papierze toaletowym, kolorowe papiery lub bibuła, nożyczki, klej.

Propozycje wykonania ptaka z rolki znajdziecie w poniższych linkach, jeśli chcecie, aby przypominał czajkę, zróbcie mu na głowie czubek z papieru lub skręconej bibuły, a może macie jakieś piórka w domu? – też możecie je do tego wykorzystać. Ale nie musi być to koniecznie czajka, może to być też inny ptak, który kojarzy Wam się z wiosną. Tylko niech nie będzie to bocian, bo bociana już robiliście (we środę).

Oto nasze propozycje:

http://crayonka.blogspot.com/2014/02/ptaki-z-rolek-po-papierze-toaletowym.html,   http://www.zabawydladzieci.com.pl/ptaki/

Możecie też stworzyć ptaka bez użycia rolki, np.: https://www.youtube.com/watch?v=l_cINQDaPrI

Jeśli nie macie kolorowych papierów, możecie złożyć ptaka metodą orgiami z jednej kartki, nawet białej, np.: https://miastodzieci.pl/zabawy/geometryczny-ptak/

 

Jesteśmy bardzo ciekawe, jaką metodę wykonania ptaka wybraliście i jak wygląda Wasze „ptasie dzieło”. Oczywiście, jak zwykle, czekamy na zdjęcia :)    ps78.gr6@wp.pl

Miłego tworzenia!

Panie:  Ania i Ula