Przedszkole Samorządowe nr 78 w Białymstoku

Przedszkole otwarte jest od 6.30 do 17.30

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

Sale przedszkola

Sale przedszkola są przestronne, kolorowe, bogato i estetycznie wyposażone. Posiadają bezpieczne, zaprojektowane z myślą o dzieciach meble. Atrakcyjne zabawki zapewniają dzieciom wszechstronny rozwój. Placówka posiada nowoczesny sprzęt dydaktyczny.

Sale przedszkola to:

• sale zabaw,
  • biblioteka dla dzieci,
  • sala plastyczna,
  • sala teatralna,
  • sala regionalna

Dobrze wyposażony jest plac zabaw – altanka, ławeczki, zjeżdżalnie, drabinki, sprężynowce.

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z UCZĘSZCZANIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

PRZEDSZKOLE:

• Rozwija umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych
  • Uczy optymizmu, rozwija kreatywność dzieci
  • Uczy odróżniania dobra od zła
  • Rozwija zdolności i umiejętności
  • Kształtuje nawyki higieniczno-kulturalne
  • Uczy patriotyzmu
  • Wychowuje dla poszanowania ludzi, roślin i zwierząt
  • Wdraża dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
  • Zapewnia wiedzę o świecie
  • Uczy radzenia sobie w trudnych sytuacjach
  • Dba o rozwój dzieci i ich rozwój fizyczny
  • Przygotowuje do nauki w szkole

Priorytetowe zadania przedszkola:

1. Indywidualny i wszechstronny rozwój zainteresowań i uzdolnień dziecka.
  2. Codzienna praca wychowawcza oparta na uniwersalnych i ogólnoludzkich wartościach oraz Prawach Dziecka.
  3. Częste spotkania z aktywnym udziałem rodziców i sympatyków przedszkola realizowane poprzez:
    • Zajęcia programowe (z wykorzystaniem nowatorskich metod pracy z dziećmi, programów autorskich),
    • zajęcia dodatkowe – zajęcia w kołach zainteresowań: teatralnym, recytatorskim, plastycznym, tanecznym, ekologicznym, terapia pedagogiczna i logopedyczna, język angielski, rytmika.
    • Stałe imprezy przedszkolne:
      Święto Pluszowego Misia, Mikołajki, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Rodziny, wycieczki i wyjazdy do Białostockiego Teatru Lalek, Opery i Filharmonii Podlaskiej, festyn rodzinny, Teatr Rodziców.

• W naszym przedszkolu realizowany jest program wychowawczy "Optymistycznego Przedszkola" autorstwa I. Dzierzgowskiej i M. Nawrot, program profilaktyczny „Zdrowy i bezpieczny Przedszkolak”, program ekologiczny "Ekologia już w przedszkolu", program profilaktyczny "Przyjaciele Zippiego",
  • Ponadto realizujemy program "Zabawy fundamentalne dla przedszkoli" autorstwa C. Rose i K. Lotkowskiej w grupie dzieci 3-letnich.
  • Stosujemy elementy nowoczesnych metod m. in.:
    • Dziecięcą matematykę prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
    • Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz
    • Pedagogikę zabawy „Klanza”,
    • Tańce integracyjne
    • Metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
  • Przedszkolaki przez cały rok szkolny korzystają z biblioteki przedszkolnej, a najbardziej aktywny czytelnik otrzymuje nagrodę za czytelnictwo.
  • Współpracujemy z instytucjami wspomagającymi działalność edukacyjną: biblioteką osiedlową Książnica Podlaska filia nr 9, Szkołą Podstawową nr 47.
  • Uczestniczymy w kocertach organizowanych przez muzyków Opery i Filharmonii  Podlaskiej.
  • Zapraszamy aktorów z Teatru Lalek (1 raz w miesiącu).
  • Prowadzimy "Teatr Rodziców".
  • Zapraszamy na spotkania służby porządkowe.
  • Prowadzimy zajęcia edukacyjne w ramach „dni otwartych” przedszkola.
  • Posiadamy liczne nagrody i wyróżnienia wychowanków i absolwentów w konkursach piosenki, plastycznych, recytatorskich oraz teatralnych.
  • Organizujemy wewnątrzprzedszkolny i międzyprzedszkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Polscy Poeci bliscy dzieciom” – staramy się pozyskiwać sponsorów do nagród, by trud dzieci był nagrodzony.
  • Organizujemy wewnątrzprzedszkolne i międzyprzedszkolne konkursy o tematyce ekologicznej, plastyczne.
  • Aktywnie włączamy się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne organizowane na terenie miasta.
  • Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
  • Promujemy ochronę środowiska.
  • Organizujemy zbiórkę makulatury, baterii, najaktywniejsi otrzymują nagrody pozyskane od sponsorów.
  • Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy świat”.
  • Potrafimy rozpoznać i rozwiązywać problemy edukacyjne i wychowawcze.
  • Współpracujemy ze specjalistami z poradni pedagogiczno – psychologicznej (pedagogiem i logopedą), lekarzem stomatologiem (fluoryzacja zębów).
  • Prowadzimy spotkania integracyjne z rodziną, zajęcia otwarte.
  • Organizujemy "Szkołę dla Rodziców".