Temat: „Zakładamy zielony ogródek” – hodowla fasoli

 

Cele:

- rozbudzanie zainteresowania światem przyrody

- poznanie warunków wzrostu roślin,

- poznanie etapów wzrostu fasoli

- zachęcanie do obserwacji i pielęgnacji roślin

- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego

- ćwiczenie aparatu mowy

- rozwijanie koncentracji

 

1. Jak założyć hodowlę fasoli?

Co jest potrzebne?
- 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę "Jaś", bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)
- słoik 0,25 l
- podstawka - miseczka pod słoik
- gaza
- gumka recepturka


Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.

 

2. Przykładowa hodowla fasoli

https://www.youtube.com/watch?v=yztFDxDw2rQ

 

3. Czy potrafisz ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności?

https://learningapps.org/1066457

 

4. Ćwiczymy buzię z fasolką :) Wiecie, że przenoszenie słomką przedmiotów bardzo dobrze wpływa na aparat mowy? Ćwiczenie mięśni buzi jest interesujące i wcale nie łatwe :)

Spróbuj przenieść fasolkę słomką do miski lub kubeczka. Trzeba mocno wciągać powietrze. Można nawet urządzić zawody. Powodzenia.

 

5. Układanie fasolek po śladzie . Napiszmy dużą pierwsza literę imienia dziecka a później pozwólmy dziecku narysować jakiś kształt. Tu wymagana jest koncentracja i dobry chwyt.