ZAKŁADAMY OGRÓDEK NA PARAPECIE OKNA

HODOWLA SZCZYPIORU

Przygotujcie słoiczek, wykałaczki, cebulę, wodę

  • Włóż z 4 stron cebulce wykałaczki po to by umocować ją na słoiku.
  • Następnie umieść cebulkę w słoiku,
  •  podlej wodą i obserwuj w oczekiwaniu na wyrośnięcie szczypiorku.
  •  Jak przystało na prawdziwego ogrodnika dbaj o swoją  roślinkę.
  •  Gdy szczypiorek urośnie możesz go ścinać i jeść.

 

HODOWLA RZEŻUCHY

Rzeżucha ma też walory smakowe i lecznicze. Kiełki rzeżuchy są źródłem witamin: A, B, C, K, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu, łatwo przyswajalnego jodu. Pobudzają apetyt i trawienie. Ze względu na te bogactwo wzmacniają też skórę i paznokcie. Nasiona rzeżuchy do wykiełkowania potrzebują zaledwie 5–6 dni. A więc do dzieła.

Przygotujcie pojemnik do uprawy –Wystarczy talerzyk, czy płytka miseczka, a nawet pokrywka od słoika. Oczywiście naczynie powinno być czyste.

3. Przygotujcie podłoże – dno naczynia wyłóż watą lub ligniną. Delikatnie je zwilż – podłoże powinno być wilgotne, a nie ociekać wodą.

4. Wysiej nasiona – nasiona rzeżuchy wysiewa się gęsto – ale uważaj, by jedno nie wchodziło na drugie – bo te spod spodu nie wzejdą. Rozsyp je równomiernie, tak aby nie było widać białych prześwitów. Spryskaj je – przylgną do waty.

5. Znajdź dla nich miejsce – naczynie postaw w ciepłym i nasłonecznionym miejscu – może to być parapet.

6. Pielęgnuj – codziennie zwilżaj nasiona spryskiwaczem i pilnuj, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Ale nie doprowadź do tego, aby woda stała w pojemniku, bo kiełkujące nasiona zgniją. Uważaj też, by nie przesuszyć nasion, bo rzeżucha nie wzejdzie. 

7. Przyspiesz kiełkowanie – jeśli chcesz, by rzeżucha szybciej wzeszła, to przykryj naczynie folią. Porób w niej dziurki tak, aby nadmiar wilgoci mógł swobodnie odparowywać. Jednak przyspieszając w ten sposób kiełkowanie, musisz uważać na to, by nasiona nie spleśniały. Dlatego nie zapomnij o tych otworach i doglądaj kiełkujące roślinki. Po 2–3 dniach powinny pojawić się kiełki. Po 5–6 rzeżuchowa łączka.

Gdy kiełki urosną na 4–5 cm możesz je ścinać i jeść.

PORADA EXTRA

Pojemnik z rzeżuchą przekręcaj tak, żeby kiełki nie rosły tylko w jednym kierunku.

W oczekiwaniu na wykiełkowanie upraw  proponujemy zrobienie „Kwiatka do ogródka”

Przygotuj  farby w  kolorach: zielony, czerwony, kartę z bloku A-4, pędzelek

Na  środku kartki używając pędzla namaluj zieloną łodygę oraz odchodzące od łodygi liście. Następnie pomaluj swoją wewnętrzną stronę dłoni i wszystkie palce na kolor czerwony i odciśnij tę dłoń w górnej części łodygi.