STARSZAKI W ARBORETUM

Dnia 20.09.2018r. dzieci z grupy VII i VIII wyjeżdżały na wycieczkę do Arboretum im. Powstańców 1863 na Kopnej Górze, mieszczącego się na terenie Nadleśnictwa Supraśl.

Arboretum to ogród botaniczny jedyny w swoim rodzaju na Podlasiu. Przewodnik pani Iwonka bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o wybranych gatunkach roślin znajdujących się na terenie Arboretum, rosnących w Polsce i sprowadzanych z zagranicy, takich jak tulipanowiec. Dowiedzieliśmy się, że nigdy nie spotkamy na ziemi leżących szyszek pochodzących z jodły, gdyż szyszki stopniowo rozpadają się. Odwiedziliśmy też chatkę Baby Jagi – drewniany domek wypełniony różnorodnymi suszonymi ziołami, a przy okazji moglismy zobaczyć jak dawniej była umeblowana chata oraz jak wyglądał płot pleciony z gałęzi. Na stawach podziwialiśmy nenufary kwitnące w różnych kolorach, jasnoróżowym, ciemnoróżowym i białym. Po zajęciach botanicznych dzieci miały trochę czasu na piknikowanie i zabawy na placu zabaw. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na cmentarzu  Powstańców Listopadowych z 1831r., gdzie uczciliśmy poległych. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz powstał na stoku zniesienia przed terenem arboretum w Kopnej Górze. Wiedzie do niego brukowa aleja i schody, które biegną jego środkiem ku pomnikowi z inskrypcją. Na początku alei ustawiona jest ośmiometrowa kolumna zwieńczona orłem powstańczym. Na stoku znajduje się 46 mogił oznaczonych głazami, na których namalowane są białe orły i zwieńczone żelaznymi krzyżami. Delegacja dzieci wraz z nauczycielką w ciszy zapaliła znicze.

Wypoczęci na świeżym powietrzu, wyposażeni w nowe wiadomości, weseli i szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola.