Przedszkole Samorządowe nr 78 w Białymstoku

"DZYŃ, DZYŃ, DZYŃ MIKOŁAJU ŚWIĘTY" - ZABAWA FUNDAMENTALNA "Śpiewam i gram" w świątecznym wydaniu grupy I

Święta tuż, tuż więc i w przedszkolu staramy się stwarzać wesoły świąteczny nastrój. Doskonale nadaje się do tego zabawa fundamentalna "Śpiewam i gram" wykorzystywana przy piosenkach o bożonarodzeniowej tematyce oraz kolędach. Zabawa ta to nic innego, jak jednoczesne śpiewanie i muzykowanie przy wykorzystaniu podstawowych łatwo dostępnych instrumentów muzycznych (np. bębenek, cymbałki, dzwonki, grzechotki). Można zacząć nawet jedynie od klaskania, przy czym zadaniem dziecka jest naśladowanie, a więc należy zachęcać je, by razem z nami nuciło  i naśladowało nasze ruchy lub grę. Jak to pomaga dziecku w uczeniu? Muzyka to prawdziwie międzynarodowy język. Dobrze jest gdy w życiu codziennym muzyka jest odtwarzana w tle, ale trzeba też dziecku pokazać, że może samo muzykować. Jest to także doskonały trening pamięci.

Maluszki z grupy pierwszej bawiły się tak przy niedawno poznanej piosence "Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju Święty", grając na dzwoneczkach i wykonując ruchy, do których zachęcały słowa piosenki - wywołało to mnóstwo radości, a powtórkom zabawy nie było końca.

Kochani rodzice! Gorąco zachęcamy do wykorzystania zabawy fundamentalnej "Śpiewam i gram" np. podczas świątecznego kolędowania - wystarczy jedynie trochę chęci i prosty instrument (nawet własnoręcznie wykonana grzechotka z plastikowej butelki i grochu) - a gwarantujemy wesołą zabawę i uśmiech dziecka”.