Przedszkole Samorządowe nr 78 w Białymstoku

"MOJA UKŁADANKA"

- propozycja grupy I na wykorzystanie zabawy fundamentalnej "Zrób układankę"

Dzieci z grupy I na jednym z zajęć miały okazję stworzyć własną układankę. Najpierw kolorowały obrazek mazakami, a po rozcięciu go przez nauczycielkę na cztery części, próbowały go ułożyć. Następnie wszystkie części układanki maluchy wkładały do swoich kopert, aby zabrać je do domu i tam układać obrazki ponownie. Wszystkim bardzo podobała się ta zabawa !

Drodzy rodzice! Kierując się tym pomysłem możecie robić proste układanki nie tylko z obrazków swych pociech, ale też np. ze starych kart świątecznych lub jakichkolwiek kart z kolorowymi obrazkami. Stopniowo można zwiększać dzieciom skalę trudności i rozcinać obrazki na więcej części, bądź na elementy o różnych kształtach.

Jak to pomaga w nauce? Znakomicie rozwija pamięć i umiejętność porównywania kolorów. Obrazuje także jedną istotną prawdę: łatwiej nauczyć się czegoś, jeśli najpierw widzimy kompletny obrazek. Dobrze wpływa też na rozwój mniejszych mięśni, jest zatem także ćwiczeniem wprowadzającym do nauki pisania.

Gorąco zachęcamy do zabawy z dziećmi !!!